Pane Vrba, kdo se naštve, prohrál!!!

Tak nám skončilo Mistrovství Evropy. Alespoň pro Českou republiku a nyní se objeví spoustu analýz a názorů, proč naše národní družstvo dopadlo, tak jak dopadlo. Vyrojí se spousta důvodů a všechny mají určitě něco do sebe. Od nedostatku rychlosti, až po strach z velkých jmen.

Já se chci zastavit u jiné věci, které jsem si všiml a to je podrážděnost, nesoustředění a snaha udělat všechno rychleji a ukvapeněji, než bylo potřeba. Pro mě, který je zvyklý hodně vnímat a sledovat to znamená, že snaha byla opravdu veliká a mám pocit, že si, jak hráči, tak trenér na sebe vytvořili tlak větší, než byli schopni unést. Tlak vyvolává stres a ten způsobí, že nemáte přístup ke svým zdrojům a všechno řešíte pomaleji, než si myslíte. Jste maličko pomalejší, nepřesnější a zbrklejší, než jste zvyklí. A zdá se Vám, že to nejde. Pak trefujete tyče a protihráče a drny a rohové praporky. 

Podle vystupování pana Vrby, kterého si nesmírně vážím, je vidět, jak byl podrážděný a neklidný a to daleko víc, než si byl ochotný připustit a možná si to ani neuvědomoval. V úplně stejném stavu, je podle mého názoru, CR 7 a jeho výkon podle toho vypadá. Kdo někdy dělal nějaký sport, tak ví, že nakonec rozhodují milimetry a setiny sekundy.
Problém je, že v momentě, kdy jste ve stresu, tak si toho kolikrát ani nevšimnete a navíc si neumíte jen tak říct – uklidni se, buď v klidu, atd. Na to je potřeba zapojit celý systém organismu a udělat určité věci a cvičení, které Vás uklidní. A nejlepší je k tomu mít pomocníka a průvodce, který Vám dá nejenom zpětnou vazbu, ale především Vám zvědomí, jak se cítíte a tím Vás donutí na svém stavu zapracovat a změnit ho. Jsou velmi efektivní metody jak to udělat. 

Moje doporučení je tedy jasné. Pokud kouč (stejně jako hráč či manažer) dělá něco, čím se dostane mimo svoji komfortní zónu, je velmi užitečné mít také svého kouče. Zní to divně, ale jak odpoví pan Vrba, když se ho zeptáte: Pane Vrba, kdo pomáhá Vám? 

Pokud je člověk v klidu, není tak úsečný na novináře a nepřenáší svoji nervozitu na hráče. Oni to totiž přesně cítí....

Jak praví staré přísloví: Kdo se naštve, prohrál!!! Již mnohokrát v životě se mi to potvrdilo.

Jen pro zamyšlení a doporučení pro příště.

Krásný den přeje

Honza Roule
Kouč sportovců a manažerů

Vrba 2